Čas je drahý a je ho málo. Často není prostor pro speciální hodiny věnované jen dopravní výchově. Možnou cestou je témata silničního provozu zakomponovat do klasických výukových předmětů (prvouka, tělesná výchova, přírodopis, matematika, fyzika, biologie, občanská výuka apod.)
Cílem je pomoci dětem pochopit zákonitosti, rizika, argumenty.
Přecházení, nehoda
- Matematika – lze změřit nebo spočítat, kolik času potřebujeme na přejití silnice. Lze následně spočítat, kolik metrů ujede auto za tento čas v závislosti na rychlosti. Lze tak pochopit, že pokud je auto v určité vzdálenosti, nemusíme mít šanci bezpečně přejít.
- V biologii či přírodopise si můžeme na lidské kostře ukazovat, přes jaké části těla by měly vést bezpečnostní pásy a přes které by neměly vést (mají jít přes pánev, ne přes břicho, měly by jít přes rameno, ne přes krk)
- Ve fyzice lze řešit setrvačnost – když do auta narazí jiné auto, kterým směrem se bude pohybovat naše tělo – při různých nárazech (přední, boční, zadní, šikmý)
Jak správně přecházet a na co si dát pozor naleznete zde.
Crash test videa ukazují, co se stane při nárazu automobilu s připoutanými a nepřipoutanými pasažéry. Více zde
Viditelnost
Temná komora a zjišťování, jak jsou ve tmě vidět různé barvy a reflexní předměty. Pro pokus je možné použít papírovou krabici s otvory pro pohled dovnitř a na protější straně umístěnými barevnými papíry.
Klikem na barevná kolečka můžete jednotlivé „barvy“ zapínat a vypínat.
Jak fungují fluorescenční a reflexní materiály? U různých barev oblečení je různá vzdálenost, ze které nás uvidí auto. Je-li reakční doba cca 2 s a auto jede např. 90 km/h, lze spočítat, kolik metrů ujede za tuto dobu. Dovodíme tak, že u určitého oblečení nás řidič zahlédne v momentě, kdy už nemá šanci se nám vyhnout.
Více informací v kapitolách viditelnost chodců a cyklistů.
Cyklistická přilba
Absorpci energie je možné dobře ukázat na pádu melounu na zem bez ochrany a s ochranou (nemusí být přilba, stačí třeba polystyrenový obal.
Jak si správně připevnit cyklistickou přilbu se dozvíte na tomto videu.
Poutání
Vozík na nakloněné rovině, na konci pevná překážka. V jednom případě jede na vozíku nepřipoutané vajíčko, v druhém případě připoutané (třeba chycené lepicí páskou).
Jako vozík nám může posloužit hračka - autíčko, můžeme ho vyrobit z krabičky od sirek, ze stavebnic jako jsou Lego nebo Merkur. Pokud nemáme vozík, můžeme použít kalíšek na vejce, jedoucí po hladké, kluzké ploše.
Dětské autosedačky jsou určeny pro děti menší než 150 cm a lehčí než 36 kg. Vyšší dítě se poutá bezpečnostním pásem.
Crash test videa ukazují, co se stane při nárazu automobilu s připoutanými a nepřipoutanými pasažéry. Více zde
Rychlost při nehodě
Pád z výšky a srovnání s nárazem v různé rychlosti, pokud nejsme připoutaní. Např. náraz při rychlosti 50 km/h je silný podobně jako pád z 10 metrů na zem!
Brzdná dráha
Porovnání brzdné dráhy – různých předmětů na různém povrchu (na koberci, PVC, dlažbě, fólii). Děti srovnávají s různými předměty na odlišném povrchu.
Vyzkoušejte si, jakou vzdálenost auto ujede než úplně zastaví, od chvíle, kdy řidič spatří překážku. Pomocí interaktivní animace níže si můžete nastavit různé ryhlosti a počasí (povrch silnice) a sledovat ujetou vzdálenost.