Přeprava zvířat v autě

Nebezpečné situace

Lidé své mazlíčky často přepravují na klíně na předních i zadních sedačkách, nebo volně v autě, převážně na zadních sedačkách.

Tento způsob přepravy je nebezpečný nejen pro dané zvíře, ale i pro ostatní. Při prudkém brzdění nebo nehodě může být zvíře zbytečně zraněno, nebo může zranit ostatní.

Přeprava psa na klíně řidiče

Zvíře na klíně řidiče brání řízení a rozptyluje. Může také polekat řidiče rychlým pohybem.

Přeprava psa na "volno" na zadních sedadlech

Zvíře na "volno" na zadních sedadlech může přeskočit dopředu. Při prudkém brzdění nebo nehodě se z něj stává neřízená střela.

Přeprava zvířat - infografika

Jak to dělat správně

Poutání a bezpečná přeprava mazlíčků v autě

Poutání a bezpečná přeprava mazlíčků v autě

Je nutné ochránit přepravované zvíře, posádku i ostatní. Proto je nutné zvíře vždy „připoutat“.

Poutání pomocí pásu přímo v autě

Poutání pomocí pásu přímo v autě je nejjednodušší cestou, jak správně přepravovat naše zvířecí miláčky

Přeprava zvířete v přepravním boxu v kufru auta

Přeprava zvířete v přepravním boxu v kufru auta je vhodná pro malá a středně velká zvířata. Nejlépe pak v kufru auta.

Přeprava zvířete ve vestavěné kleci v kufru auta

Vestavěná klec v kufru auta je nejlepším, ale také nejnákladnějším řešením. Proto je vhodná např. pro profesionální chovatele.

K zabezpečení zvířete můžeme použít několik pomůcek. Nejčastější je přeprava zvířete v kufru ve spojení se sítí nebo mříží, v přepravním boxu nebo připoutané bezpečnostním pásem pomocí postroje. Vždy zálěží na velikosti zvířete. Pro malé a střední zvířata je nejlepší box, který je vhodné umístit do kufru a zajistit proti pohybu. Box musí být dostatečně velký, aby si mohlo zvíře alespoň pohodlně lehnout.

Větší zvíře je možné připoutat pomocí postroje klasickým bezpečnostním pásem. Postroje mají očko pro připojení karabiny, takže je lze použít i pro jiné aktivity.

Pro zvýšení komfortu přepravy zvířat na zadních sedadlech je možné použít autodeku, která částečně brání pohybu zvířete a chytá nečistoty. Při nehodě nebo prudkém brzdění však proti pohybu zvířete nepomůže. Zvíře je nutné připoutat postrojem a pásem.

Další variantou je umístit zvíře do kufru. Zde je nutná síť nebo mříž, která zajistí bezpečnost posádky uvnitř vozu. Méně často používanými, a dražšími variantami, jsou vestavěná klec nebo speciální přívěsný vozík, který je homologovaný pro přepravu živých zvířat.

Při cestování se zvířetem nezapomínejte na občasné venčení, pití a při velmi dlouhých cestách také krmení. Zvíře by mělo mít podobný režim, jako když je doma a necestuje.

Zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů také stanovuje, že musí mít zvíře dostatek prostoru, aby mohlo zaujmout přirozenou polohu, která mu umožní korigovat pohyby vozidla.

Co říká zákon

Zákon č. 361/2000 Sb. k přeprav zvířat stanovuje:

  • Řidič je kromě povinností uvedených v § 4 (Povinnosti účastníka provozu na pozemních komunikacích) dále povinen zajistit bezpečnost přepravované osoby nebo zvířete a bezpečnou přepravu nákladu.
  • Při přepravě živých zvířat nesmí být ohrožena bezpečnost řidiče, přepravovaných osob ani zvířat a ani bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

Řidič je tak odpovědný za to, že neohrozí zdraví přepravovaného zvířete, ale ani jiných cestujících a ostatních účastníků provozu (např. chodců, cyklistů nebo jiných řidičů).

 

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení129Průměrné hodnocení4.7
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka